ABB OTM80F4CMA230V OTM80F4CMA230V Isolating Switch
Short Description:
  • Min.Order Quantity: 100 Piece/Pieces
  • Supply Ability: 10000 Piece/Pieces per Month
  • Brand: ABB
  • Manager: Jinny
  • E-mail: sales5@xrjdcs.com
  • Tel: + 86-15359273791
  • ( WhatsApp )Wechat: + 86-15359273791
  • Warranty: one year
  • In stock: In stock
  • Product Detail
    Product Tags
    ABB OTM80F4CMA230V
    1. Product Overview
    2. Main Technical Parameters
    Parameter Item
    Specification
    Model
    OTM80F4CMA230V
    Rated Current
    80A
    Number of Poles
    4 Poles
    Motor Operating Voltage
    230V AC/DC
    Operating Voltage
    380-415V
    Rated Insulation Voltage (Ui)
    800V
    Rated Operational Voltage
    800V
    Ingress Protection Rating
    IP20 (Front Side)
    Breaking Capacity
    AC-23
    Terminal Position
    Top incoming, bottom incoming, top outgoing
    Operation Mode
    Electric Operation / Manual Operation
    Mounting Method
    Base Mounting
    3. Product Features
    4. Structure and Composition
    The ABB OTM series motor-operated disconnector consists of the following core components:
    4.1 Model Coding Definition
    • OTM: Series code for ABB motor-operated disconnectors
    • 80: Rated operating current of 80A
    • F: Mounting type (base mounting / base & DIN rail mounting)
    • 4: 4-pole circuit configuration
    • CMA: The fourth pole synchronizes with the main contact function
    • 230V: Motor operating voltage range (220-240V AC/DC)
    5. Application Fields
    • Renewable Energy Systems: Partial models (160~2500A series) are suitable for DC side control of solar inverter systems.
    6. Installation and Maintenance
    6.1 Installation Precautions
    • Operating Handle Installation: The operating handle needs to be purchased separately and installed at the designated 6mm shaft position.